img20231127 12092912 page 0001 1
Δράσεις Κοινωνικές

Εκδήλωση για την Διεθνή Ημέρα για την Εξάλειψη της Βίας κατά των Γυναικών

Την Παρασκευή, 24 Νοεμβρίου 2023, πραγματοποιήθηκε στον χώρο εκδηλώσεων του Σχολείου μας εκδήλωση με αφορμή την Διεθνή Ημέρα για την Εξάλειψη της Βίας κατά των Γυναικών στις 25 Νοεμβρίου.

Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών Κετελνή Αγγελική, Γιαννοπούλου Ελένη, Κιουτσιούκη Πέτρου και Παπαδόπουλου Ματθαίου, ενώ συμμετείχαν μαθητές από τα τμήματα Οικονομίας και Διοίκησης.

Ακόμα, η κα. Ελεονώρα Γκουγκή, κοινωνική λειτουργός, μας διαφώτισε γύρω από το θλιβερό φαινόμενο κοινωνικής βίας ενάντια των γυναικών με μια εις βάθους ανάλυση, παρουσιάζοντας όλες πιθανές μορφές που αυτό μπορεί να λάβει.

Τέλος, η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με την συγκινητική παρουσία του κ. Τοπαλούδη Ιωάννη, ο οποίος μίλησε εκ βάθους ψυχής για την προσωπική του εμπειρία, στέλνοντας το μήνυμα της αγάπης και της από μικρής ηλικίας νουθέτησης των παιδιών.